standard-title Medikal Ayak Bakımı Nedir ?

Medikal Ayak Bakımı Nedir ?

Medikal Ayak Bakımı Nasıl Yapılır ?

Medikal ayak bakımı, klasikleşmiş ve gündelik olarak gerçekleştirilen ayak temizliği ve bakımı dışında oluşan, tedavisi PodiatriMedikal ayak bakımı uzmanlarınca yapılan bir kavramdır. Ayak bakımı hijyenik ortamlarda, özel yöntem ve cihazlar ile sertifikalı uzmanlarca yapılan sağlık hizmetlerini kapsamaktadır. Uzman podolog tarafından yapılan ayak bakımı, hijyenik bir şekilde ayak tırnaklarının kesilmesi ve şekillenmesi, tırnak yüzeylerinin temizlenmesi, beslenmesi ve parlatılması, sertleşmiş deri tedavisinin sterilize edilmiş cihazlarca yapılmasını içeren uygulama süreçleri ile devam eder. Günlük yaşantımızda bütün gün yükümüzü çeken ayaklarımız çeşitli sebepler ile yıpranmakta ve zarar görmektedir, bu da hem sağlık açısından hem de estetik görüntü açısından bizler için büyük önem teşkil eden bir durumu ortaya çıkarıyor. Ayaklarımızın günlük stres altında karşılaşmış olduğu travmalar ve bozukluklar medikal ayak bakımı ile giderilmekte, ayak sağlığı bu yöntem ile korunabilmektedir.

Ayak bakımı, ayak ve tırnaklarımızda oluşabilecek problemlere karşı ileriye dönük alınan bir önlem niteliği taşımaktadır. Örneğin gün geçtikçe sertleşen ayak tabanlarımız veya parmaklarımızın derileri sonraki aşamada kendini nasır ve çatlak deri olarak gösterebilir. Bir diğer örnek olarak tırnaklarımızda ki sertleşmeler ve şekil bozuklukları başlangıçta medikal yöntemler ile tedavi edildiğinde tırnak batmaları veya kalınlaşmış tırnak problemlerinin önüne geçilebilir. Medikal ayak sağlığı merkezimizdeki uygulamalar uzman Podolog Derya Güngörür ve ekibi tarafından uygulanmakta, karşılaşmış olduğunuz tüm ayak, deri, tırnak problemlerine kesin çözümler sunmaktadır. Ayaklarımızda oluşabilecek tüm problemler medikal ayak sağlığı yöntemleri sayesinde korunabiliyor ve oluşan problemler bu bakımlar ile tedavi edilebiliyor.

Ayak Bakımının Önemi ?

Medikal ayNasır tedavisiak bakımının yapılması için ayaklarımızda bir problemin var olması gerekmemektedir. Bu bakım aynı zamanda ileriye dönük problemleri ortadan kaldırmak amacı ile belirli aralıklar ile yaptırılması gereken bir tedavi hizmetidir. Bu yönüyle ayak bakımı vücudumuzun tüm yükünü çeken ayaklarımız için büyük önem teşkil ediyor. Çünkü ayağımızda oluşan ufak bir nasır bile günlük yaşantımızda bize büyük problemler yaşatabiliyor. Ayak ve tırnak problemleri aksatılmaması gereken sağlık ve kozmetik problemleridir. Bu tedavilerin geciktirilmesi durumunda ileriye dönük daha büyük problemler ile karşılaşılabilir. Günlük yaşamda karşılaşılan tırnak batması, tırnak mantarı, ayak mantarı, kalınlaşmış tırnak, siğil, nasır gibi problemler sadece medikal ayak bakımı sayesinde tedavi edilebilir ve önlenebilir. Medikal ayak bakımı bir lüks değil vücudumuzun ihtiyacı olan temel bakımlardan biridir.

Ataköy Ayak Sağlığı Merkezimizde Uygulanan Tedaviler

Medikal ayak sağlığı merkezimize her yaştan onlarca hastamız çeşitli nedenlerle bizlere başvurmaktadırlar. Bu hastalarımızın için hizmet verdiğimiz başlıca konular;medikal ayak bakımı
-Batık tırnak tedavisi ve bakımı,
-Tırnak mantarı tedavisi,
-Diyabetik ayak bakımı,
-Deforme tırnak tedavisi ve bakımı,
-Sertleşmiş, şekli bozuk tırnak tedavisi ve bakımı,
-Nasır tedavisi, deri deformasyonu tedavisi ve bakımı,
-Siğil tedavisi,
-Çatlak topuk tedavisi,
-Sert ve deforme deri tedavisi,
-Ortez ve jel sistem uygulamaları,
-Hamilelik süresince ayak bakımı,
-Sporculara yönelik ayak bakımı,
-Refleksoloji ayak masajı,
-Destek malzemelerinin kullanılması ve uygulanması (tabanlık, silikon vb)

Batık Tırnak Tedavisi Bakımı

Tırnak batması problemleri günlük yaşantımızda en çok karşılaşılan problemlerin başında gelmektedir. Çarpmalar, ezilmeler, yanlış tırnak kesimleri ve genetik bozukluklar tırnağın yapısını değiştirerek, tırnağın içeriye doğru saplanmasını neden olabilir. Bu gibi durumlarda hasta büyük acı ve yürümede zorluk çekme noktalarına varan şikayetler yaşayabilir. Ayak sağlığı merkezimizde kullanılan tedavi yöntemi 3to tel sistemidir. Bu yöntem ile hastalarımız hiç bir acı çekmeden tırnak batıklarından kurtulup kısa süre içerisinde gündelik yaşantılarına kavuşabilirler.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarları, mantar bakterisi sonucu tırnaklarımıza yerleşen ve tırnak yapısını, rengini ve şeklini değiştiren oluşumlardır. Tırnak mantarına neden olabilecek bir çok etken olduğu gibi en çok karşılaşılan durumlar ortak kullanım alanlarından bulaşma, aşırı yoğunluk ve strese bağlı ayak yıpranmaları, hijyenik olmayan ortamlarda bulunma ve ayak terlemesidir. Tırnak mantarı tedavisi merkezimizde uzman kadromuz tarafından tırnak mantarının temizlenmesi ve ilaç tedavisi ile uygulanmaktadır. Tırnak mantarları tedavi edilmediği taktirde kalınlaşmış tırnaklara, batık tırnaklara ve çeşitli tırnak yaralarına neden olabilmektedir.

Diyabetik Ayak Bakımı

Diyabetik ayak olarak tabir ettiğimiz hastalarımızda medikal ayak bakımı çok büyük bir öneme sahiptir. Çünkü diyabetik ayaklara sahip hastalarımızda, hastalığın etkilerinden biri olan sinir uçlarında hissizlik etkisi ile yaralanmalar ve problemler oluşmaktadır. Medikal ayak bakımını diyabet hastalarının büyük bir özenle takip etmeleri ve uygulamaları gerekmektedir.

Deforme Tırnak Tedavisi ve Bakımı

Deforme tırnak problemleri tırnağın aldığı darbeler ve travma sonucu oluşmuş bozukluklardır. Bu problem sonucunda tırnağın büyüme şekli ve yönü değişebilmektedir. Burada önemli olan tırnağın büyümesini doğal oluşumuna göre oturtmak ve dış görünümünü değiştirmektir.

Sertleşmiş Tırnak Tedavisi ve Bakımı

Tırnaklarımız tırnak mantarı veya genetik nedenler sonucu yapısal değişikliklere neden olabilir. Bu durumda tırnaklarımız doğal yapısının üzerinde bir durum olarak sertleşebilir ve kalınlaşabilirler. Merkezimizde uygulanan tedavi yöntemi ile tırnağa uygun freze yöntemi seçilerek tırnak üzerinde kalıcı bir işlem gerçekleştirilmektedir.

Nasır Tedavisi, Deri Deformasyonu Tedavisi ve Bakımı,

Nasır cildin kendini koruma mekanizması olarak dış etmenlere karşı oluşturduğu sert yapılardır. Bu durum ilerleyen zamanlarda büyük
deri deformasyonuna ve acı verici nasırlara neden olmaktadır. Tedavi yöntemi olarak nasırın temizlenmesi ve uygun bakım kremleri ile tedavisi yapılan alanın beslenmesi gerekir. Nasır tedavisi ile ilgili diğer önemli husus ise nasıra sebebiyet veren durumların ortadan kaldırılmasının gerekliliğidir.

Siğil Tedavisi

Siğiller el ve ayaklarımızda hatta tırnak altlarında virüs sonucu oluşan yapılardır. Bulaşıcı olmakla beraber acılı şekillerde büyümelerini devam ettirebilirler. Ayak sağlığı merkezimizde tedavi uygulanacak alan ile ilgili ayrıntılı inceleme sonucunda siğil özel cihazlarımız sayesinde yok edilmekte ve virüsü neden olduğu etkiden tamamen kurtulmak mümkün kılınmaktadır.

Çatlak Topuk Tedavisi

Çatlak topuk problemine neden olan en büyük problemlerin başında cilt kuruluğu ve nasır problemleri gelmektedir. Çatlak topuk tedavisinin önemi ise bölgede oluşan derin yarıkların yok edilmemesi durumunda açıklıklara gizlenecek bakteri ve virüslerin diğer hastalıklara neden olabileceği gerçeğidir. Çatlak topuk ve nasırların olabildiğince hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Sert ve Deforme Deri Tedavisi

Ayak derimizde oluşan sertleşme başlangıçları, deri deformasyonları sürekli takip edilmelidir. Aylık yaptırılacak medikal ayak bakımı ile nasır, deforme deri veya çatlak topuklar gibi durumlardan maksimum ihtimalle kaçınmak mümkündür. Gün içerisinde koşuşturma ile geçirilen süre zarfında nasırlar ve çatlaklar kaçınılmaz hale gelebilmektedir. Düzenli ayak bakımı bu durumu en düşük seviyeye indirgemektedir.

Ortez ve Jel Sistem Uygulamaları

Zamanla tırnaklarımızda meydana gelen yıpranmalar kırıklara ve çatlaklara neden olabilmektedir. Bu durumda karşımıza tırnak yapısında oluşturulan ortez ve jel sistemi uygulamaları çıkmaktadır. Tırnak için kozmetik kaygılar bu uygulama yöntemleri ile giderilmektedir.

Hamilelere Yönelik Ayak Bakımı

Medikal ayak bakımı özellikle diyabetik ve hamile bayanlara yönelik büyük önem taşımaktadır. Hamilelik döneminde yeni şekillenen bedene uyum sağlamakta en çok zorlanan bölgelerden biride hiç kuşkusuz ayaklardır. Artan beden ağırlığı ile ayaklarımıza binen yük artacağı için tırnak batmaları,nasırlar ve buna bağlı problemler oluşabilmektedir. Ayak sağlığı merkezleri ile bu problemler oluşmadan önce önlemler alınabilir ve ayaklar hamilelik süresince rahatlatılabilir.

Sporculara Yönelik Ayak Bakımı

Spor yaparken ayaklarda oluşabilecek yaralar, tırnak batıkları, tırnak problemleri ve deri problemlerine baş etmek için sporculara özel olarak uygulanan bakım yöntemleri sayesinde ayaklarda oluşabilecek stresi yok etmek hedeflenmektedir. Özellikle uzun süre zarfı ile ayak derisine zarar verilebilecek sporlarda tavsiye edilen medikal ayak bakımı son derece önemli bir faktör haline gelmektedir.

Refleksoloji Ayak Masajı

Refleksoloji masajını ayak tabanındaki belli bölgelere uzmanı tarafından uygulanan masaj yoluyla vücudun diğer bölgelerindeki farklı noktalara ulaşma yöntemi olarak tanımlayabiliriz. Ayak tabanı altındaki her yer vücudumuzdaki farklı bölge ve organları temsil etmektedir. Refleksoloji masajını önemli kılan noktada burada devreye giriyor. Normal yollar ile ulaşılamayacak bölgeler refleksoloji ile rahatlatılmaktadır.

Destek Malzemelerinin Kullanılması ve Uygulanması

Ayaklarımızda meydan gelen problemler tedavi edilsede kişinin işine bağlı nedenlerle tekrar edebilir. Bu durumdan kurtulmak için uygulanması gereken en iyi yöntemlerden biride yardımcı malzeme kullanımıdır. Tabanlıklar, silikon bölgeler, yastıkçıklar bu işlem için en uygun yardımcı elemanları oluştururlar.

Ayak Terlemesi Problemi

Merkezimizde gün içerisinde kapalı ayakkabı içerisinde havasız bir şekilde duran ayakların terlemesi ve genetik olarak terlemeye müsait yapıda ayaklar için gümüş çoraplar önerilmektedir. Yeni gümüş iplik çorap teknolojisi ile ayaklardaki terleme oranı düşürülerek daha sağlıklı bir yaşam sürmek mümkün olmaktadır.

Ayak Sağlığının Önemi

ayak kontrolüİnsan ağırlığının baskısına bütün gün boyunca maruz kalan ve gün içerisinde en fazla darbelere maruz kalan ayaklarımızın bakımı gerçekten insan vücudu için büyük önem taşımaktadır. Yanlış tırnak kesimleri, çarpmalar, manikür ve pedikürün yanlış bir şekilde yapılması, giyim ve yaşam tarzı, ayakkabı seçimi, genetik deformasyonlar ve daha bir çok dış etmen sonucu oluşan problemler yaşam kalitemizi etkileyen bir hal almaktadır. Tırnak batıkları,nasırlar, siğiller, çatlak gibi problemler ayak sağlığını problemlerini etkilemesi sebebi ile medikal ayak bakımı başlığı altında incelenmektedir. Özellikle diyabet hastalarında ayak bakımının önemi diğer durumlara göre kat ve kat artmaktadır. Ayak sağlığı geciktirilmemesi gereken hassas bir konudur, ayak bakımı yaşamımızda önemli bir yer tuttuğu için ayak problemlerinizi uzman hekimlere göstermeyi ihmal etmeyiniz, yaşadığınız problemler ile alakalı her an bizden destek alabilir, uzman kadromuz ile sorularınıza cevap bulabilirsiniz.