standard-title Nasır Tedavisi ve Nasır Nasıl Geçer?

Nasır Tedavisi ve Nasır Nasıl Geçer?

Bir çoğumuzun ayak ve parmaklarında bulunan acı verici nasırlar, yaşantımızı kötü yönde etkilemektedir. Peki doğru nasır tedavisi nasıl yapılmalıdır?, yazımızın devamında ayak nasırı ve nasır nasıl geçer? sorusuna tüm ayrıntıları ile cevap verdik.
topuk çatlakları ve nasır tedavisi

Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Kötü görüntü ve can sıkan bir sorun olmakla beraber farklı ebatlardaki boy, cins ve meydana geldiği bölge itibari ile nasırlar bu problemi yaşayan hastalar için büyük bir sıkıntı, nasır kozmetik kaygıların ardında can yakan bir problem olması nedeniyle türlü türlü rahatsızlıkları beraberinde getirebilir. Bu yazımızda sizlere nasır tedavisi ile ilgili bilgi ve bu hastalığa karşı alabileceğiniz önlemleri anlatacağız.

Nasır Nedir ? ve Neden Oluşur ?

Nasır cilde yapılan baskı neticesinde cildin kendisini koruma mekanizması sonucu oluşturduğu acı verici sertleşmişbasliksiz1-1 oluşumlardır. Bu durumun oluşmasının ardında yatan açıklayıcı sebep, vücudun aşırı basınç oluşan bölgelerinde bedenin cildi koruma mekanizması olarak harekete geçirmesi ve sürtünme, aşınma, baskı gibi etkenlere maruz kalan yerlerde derinin kalınlaşarak buna tepki vermesidir. Vücutta nasırın oluştuğu bölgeler genellikle vücudun yoğun bir sürtünme ve belli bir ağırlığı taşıyan bölgeleridir. Bu yapılar vücudun sürekli baskı ve sürtünme gören yerlerinde oluştuğu için en sık rastladığımız bölgelerde hiç şüphesiz vücudumuzun tüm yükünü çeken, ayaklarımız.

Bu yüzden çoğu zaman ayak nasırı olarak ifade edilir. Aşınma, baskı ve sürtünme diyerek anlatmak istediğimiz fazla sıkı veya yanlış tercih edilmiş bir ayakkabı kullanımı, sert zeminlere bağlı oluşan sürtünmeler ve hatta ayak parmaklarımızın birbirine uyguladığı sürtünme dahi bunlara birer örnektir. Bu durumların neticesinde tekrar tekrar uygulanan basınç ve sürtünmeler sonucunda nasır meydana gelir. Ayaklarımızın altı, yanları, ayak parmaklarımız sürekli olarak cilde zarar verecek şekilde basınca maruz kalıyorsa nasırlaşma kaçınılmazdır. Bu oluşumun en önemli nedeni yanlış ayakkabı kullanımıdır, yanlış ayakkabı tercihi ile gelen baskı ve sürtünme bu kısımlarda hasar oluşumuna yol açar, ayak fizyolojisi kişiden kişiye farklılık gösterdiği için ortopedik ve rahat ayakkabılar tercih edilmelidir. Bizimde tedavi sonrası önerdiğimiz en önemli konu ayakkabı tercihidir. Nasırın diğer sebepleri ise ayak ve parmaklarındaki fizyolojik bozukluklar, yürürken veya koşarken oluşan aşınma, yüksek topuklu ayakkabı tercihi, çıplak ayakla dolaşılması, devamlı ayakta kalınması veya ağır el işlerini yapan kişilerde gözlemlenen nasırlardır.

Nasır Belirtileri Nelerdir ?

Nasır teşhisi zor olmamakla beraber sert tabaka, renk değişimi, şişlik ve ağrı ile kendini gösterir. Ayak sağlığı merkezi olarak gelen hastalarımızın büyük çoğunluğunda ağrılı nasır şikayeti gözlemliyoruz, bu durum zedelenmiş bölgenin sürekli baskı altında kalması sonucu oluşur. Oluşan bu bölgeleri derhal rahatlatmak ve hafifletmek gerekir.

Nasır Nasıl Geçer ?

ayak nasırıNasır oluşan bölgelerde nasırın tedavi edilmesi adına jiletle temizlenmesi veya bıçakla çıkarılması gibi yanlış ve çok büyük zararlara yol açabilecek yöntemler vardır. Nasırın bulunduğu bu kalın ve acı verici tabakada bu tarz işlemlerin yapılması hiçbir koşul altında doğru olamaz.Nasır tedavisinde uygulanmak istenen diğer bir teknik ise nasır bantları.Reçetesiz olarak satılan bu bantlar nasırlı bölgeye uygulandığı zaman nasır belirtilerini yok edebilir ancak cilde ve nasıra da zarar verebilirler. Bu bantların uygulama temeli içerisinde bulunan güçlü asitler sayesinde sert bölgeyi eriterek inceltme esasına dayanır.

Yanlış uygulamalarda derideki sağlıklı dokulara zarar vererek alerjik reaksiyonlara ve yaralara sebebiyet verebilir, özellikle şeker hastalarında nasır bantlarının kullanılması kötü sonuçlar doğurabilir. Nasır oluşan bölgede kalın bir tabaka meydana gelir, bu kalınlaşan bölge deride hep var olan bir hal alır, bu kalın oluşumların hemen temizlenmesi ve nasırların neden olduğu ağrılı durumların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Nasır tedavisi için en uygun yöntem freze yöntemidir. Merkezimizde yapılan nasır tedavisi, bölgeye uygun freze yöntemleriyle sorunlu yerlerin ağrısız ve acısız bir şekilde temizlenerek koruyucu kremler ile yumuşatılması ile devam eder, buna ek olarak temizlenen  bölge için koruyucu tabanlık veya silikon yastıkçıklar yumuşak bir ortam hazırladıklarından, nasır temizliği yapılan bölgedeki basıncı azaltarak hastamızın günlük yaşantısına rahatça devam edebilmesini sağlar. Burada en önemli konu sertleşmeye yol açan durumların ortadan kaldırılmasıdır. Nasırlar derinleştiği zaman ve oluşan yaraların cinsine göre beraberinde topuk çatlakları problemini getirebilir. Bu konu ile ilgili ayrıntıyı diğer başlığımızda verdik.

Nasır Oluşumunu Önleyici Tedbirler

Vücudumuzda oluşabilecek muhtemel nasırlara karşı alabileceğimiz başlıca önlemler;

-Nasırlı bölgelerin hijyenine önem verilmesi ve ayak bölgelerindeki ölü derinin ponza taşı ile atılması gerekmektedir, -Ayakkabı seçerken özenli olmalı, ayak ölçülerine, ayak yapısına uygun rahat, ortopedik ve ayağı sıkmayan ayakkabılar tercih edilmeli, bu tercihler arasında deri iyi bir seçenek olacaktır,

-Tercih edilen ayakkabıların topuk ve parmak bölgelerinin altında yastıklı bir yapının olması, ayağın doğal bir halde durmasına yardımcı olacak ve nasır oluşumunu engelleyecektir,

-Parmak arası nasırları önlemek için parmak bölgeleri geniş ayakkabılar tercih edilmelidir, bu şekilde parmaklar birbirine sürtünmeyecek ve hareket alanı sağlanmış olacaktır,

-Uzun süreli topuklu ve sivri burunlu ayakkabıların kullanımından kaçınılmalı, bu ayakkabılar kullanılıyorsa topuk boyu 5 cm yi geçmeyen ayakkabılar tercih edilmelidir,

-Çorap değişimi ihmal edilmemeli, pamuklu çoraplar tercih edilmeli ve ayaklar mutlaka iyi bir şekilde kurulanmalıdır. Devamlı nemli bir ortamda bulunan ayaklar tahriş olmaya ve nasıra açık hedef haline gelir.Ayaklar özenle kurulanmalı ve nemli çoraplar çıkarılmalıdır.

-El ve ayak kremi kullanarak bu bölgelerin zaman zaman nemlendirilmesi gerekiyor. Özellikle ağır işlerde çalışan kişilerin eldiven ve yumuşatıcı kremler kullanması gerekmektedir.

-Çıplak ayakla ortak mekanlarda yürümekten kaçınılmalı ve hiç kimse ile ortak çorap,terlik, ayakkabı kullanımı yapılmamalı.

-Üst üste günlerce aynı ayakkabıyı giymek ayaklarımız için sağlıklı değildir ve ayak hastalıklarına sebebiyet veren bir durum açığa çıkabilir, bu sebeple ayakkabılar 2 günde bir değiştirilerek kullanılmalıdır, içleri sert ayakkabılar mümkünse yumuşak astar veya içlikler ile desteklenmeli,

-Evde mümkün olduğunca çıplak ayak ile dolaşın, bu şekilde parmaklarınız rahatlayacak ve nasıra karşı olan meyil minimuma inecektir.

-Vitamin yetersizliği( a ve e) ve vücuda giren potasyum miktarının azlığı nasıra davetiye çıkarabilir. Dengeli beslenmek tüm ayak sağlığı için önemli olduğu kadar nasır oluşumunu da dolaylı yoldan engelleyecektir.

Nasır tedavisi gerçekleşene kadar kendinizi aşağıdaki şekillerde rahatlatabilirsiniz;

-Rahatlatıcı özler içeren kremleri nasırlı bölgenin üzerine sürerek iyice yedirin, bu nasırın yumuşatmayı ve daha az canınızın yanmasını sağlayacaktır.

-Ayakkabı veya terlik giydiğiniz zamanlarda nasırlı bölgenin üzerine yara bandı veya yumuşatıcı özelliklerde bantlar takabilirsiniz. Taktığınız bu bantları mutlaka bir günün sonunda çıkartın ve bantları çıkartırken deriye zarar vermemeye çalışın.

-Nasırı yumuşatmak için ayaklarınızı ılık suyun içerisinde bir süre bekletin. Daha sonra uygun bir ponza taşı veya benzer bir aletle nasırlı bölgeyi biraz temizlemeye çalışın. Bu kalıcı bir çözüm olmasa da, ağrılı bölgeyi biraz rahatlatacaktır.

-Kullandığınız ayakkabıların ayağınıza baskı yapmaması, özellikle de parmak ve topuk bölgelerini sıkıştırmaması gerekmektedir. Yanlış ayakkabı seçimi ile ayak tabanlarınıza ve topuklarına binen yükü arttırmayın.

Dikkat Etmeniz Gerekiyor !

-Nasır yaraları küçümsenmemesi gereken oluşumlardır. Özellikle de nasırların çevrelerinde kırmızılık, iltihap gibi semptomlar görüyorsanız mutlaka en kısa sürede uzman hekime tedavi olmanız gerekiyor.

-Artık nasırlarınız ile kendinizin ilgilenemeyeceğini düşünüyor iseniz bunun için profesyonel yardıma ihtiyacınız olduğu açıktır, uzman hekimlerden destek alabilirsiniz.

-Şeker hastalığı ve diyabetik ayak yapısına sahip hastaların mutlak suretle nasır tedavisi için ilgili uzman hekimlere başvurmaları gerekmektedir.

-Hiç bir durumda nasır uzman tarafından olmadıkça nasır kesilmemeli, jiletle veya bıçakla soyulmamalıdır. Nasırın altında veya nasırlı bölgenin etrafından bulunan cilde zarar verilebilir ve daha büyük sorunlara davetiye çıkarabilirsiniz.

Nasırlar,hastalarımıza rahatsızlık veren,günlük yaşamlarında acı ve baskı hissetmelerine yol açan durumlardır. Gittikçe derinleşen nasır, hastanın yürürken, çalışırken veya en basit aktiviteleri yaparken bile sıkıntı çekmesine neden olur. Lütfen ayak sağlığı ile ilgili konuları ihmal etmeyiniz. Bizleri arayarak konu ile ilgili her an destek isteyebilir ve sorularınıza cevap alabilirsiniz. Bir diğer önemli konu olan tırnaklarımız hakkında oluşturduğumuz tırnak batması tedavisi adlı yazımızı okumak isteyebilirsiniz.