Siğil Bakımı- Hpv Virüsü

Siğil Nasıl Geçer ?

Burada sizleri can sıkıcı bir cilt sorununu meydana getiren hpv virüsü ve siğil bakimi hakkında bilgilendireceğiz. Merkezimizde bakimi uzman kadromuz tarafından gerçekleştirilen siğilin çok can sıkan durumlara neden olduğunu ve bulaşıcı bir hastalık olması sebebi ile bakım edilmesi gerekliliğini belirtmekte fayda var.

Siğil Nedir ? (Hpv Virüsü Nedir ?)

Siğil hastalarda hpv virüsüne(human papillom virüs) bağlı olarak vücuda kesik, yara ve çatlaklardan bulaşan, çoğuhpv virüsü zaman ten rengi ila aynı renkte olan lezyonlardır. Genellikle ayakların ve ellerin çok baskı gören kısımlarında meydana gelir. Siğil virüsüne hpv virüsü de denilmektedir. Siğil oluşumu hastada ağrı, acı ve yanmaya sebebiyet vermesinin dışında estetik görüntü bakimindan da endişe teşkil eder. Yerleştiği yerin yapısına göre görüntüsü de değişmektedir. Hpv virüsü ortak kullanım alanı olan duşlar, havuzlar, sauna veya hamam gibi sıcak ve nemli ortamlardan kolayca bulaşabilir. Siğillerde, nasırlar gibi ağrılı ve sert oluşumlardır. Bu virüsü engellemekte en önemli kural el-ayak hijyeni ve bakimidır. Virüs vücudunuza ufak lezyonlardan bile bulaşabilirler. Bu yüzden ufak bir siğilin varlığı bile hafife alınmamalı ve bakimine hemen başlanmalıdır. Özellikle ayak siğili bakimi ayakların sürekli kapalı ve baskı altında olmaları nedeni ile bakiminin bir an önce yapılması gereken türde bir hastalıktır.

Siğil Neden Olur ? ve Nasıl Bulaşır ?

siğil nasıl geçerSiğil vücuda kesik, yara, çatlak veya tırnak batmaları sebebi ile yerleşen hpv virüsünün ürünüdür. Siğil faktörünün en kötü özelliği virüs olması sebebi ile bulaşıcı bir yapıya sahip olmasıdır. Genellikle ayak tabanları, el ve ayak parmak araları, avuç içleri, dirsekler, parmak üstleri gibi alanlarda oluşmaktadır. Oluşumuna neden olan en büyük faktörlerden biride zayıf bağışıklık sistemidir. Bu yüzden bağışıklık sistemi gelişmemiş çocuklar ve yetersiz bağışıklık sistemine sahip yetişkinlerde bu virüse yakalanma olasılığı artmaktadır. Siğillerden korunmak için burada beslenme faktörü devreye girer ve özellikle de vücudumuzda açık bir yara var iken ortak kullanım alanlarına direk temastan kaçınmak gerekmektedir. Oluşum kaynağını bulmak zor olduğu kadar bu virüsün kuluçka süresi fazla olduğu için ilk etapta fark edilmesi de zor bir hal alabilir. Bulaşmaya neden olan iki temel etken bulunmaktadır. Bunlar;

  • Siğillerin doğrudan temas yoluyla bulaşma ihtimalleri çok yüksek olduğu için deriden deriye temas yöntemi bulaşmada ki ana etkendir. Örneğin derinizin bir yerinde siğil mevcut ise ve buna zarar verilmesi durumunda, hasarlı veya yaralı başka bir bölgeye dokunduğunuzda bulaşma olasılığı çok yüksek olmaktadır.
  • Siğillerin bulaşma nedenlerinden biride dolaylı temas ile olmaktadır. Bu virüs ile temas etmiş bir ayakkabı, havlu, çarşaf veya ortak kullanıma açık her hangi bir durumda bu duruma yakalanma riski vardır. Örneğin havuz veya sauna gibi ortak kullanım alanlarında ayaklarımızdaki nasır, çatlak veya yaralar nedeni ile siğil çıkma olasılığı korkutucu derecede yüksektir.

Merkezimizde Uygulanan Siğil Bakımı

Ataköy ayak sağlığı merkezimizde uygulanan bakım öncelikle siğilin türünü belirleme üzerine oluşmaktadır. siğil bakimiMevcut bilinen 100 den fazla virüs çeşidi bulunmaktadır. Merkezimizde özellikle ayaklarda baskı sonucu içeri gömük siğil türleri ve ellerde oluşan cinsleri bakım edilmektedir. Özel cihaz ve ayak bakimi prosedürleri çerçevesinde hastalıklı bölgenin bulaşıcı özelliği kalmadan virüs vücuttan yok edilmektedir. Evde hastaların kendi başlarına yaparken en çok karşılaşılan ve geri dönüşü zor olan hatalardan biride siğil virüsünün yayılma ihtimalinin yüksek olduğu gerçeğini göz ardı etmektir. Çünkü hijyen kurallarına ve uzman hekime danışılmadan siğil virüsünü yok etmeye çalışmak çok zordur.

Siğili Neden Bakım Ettirmeliyim ?

Virüsler bulaşıcı bir yapıda oldukları için temas edilen vücudun diğer yerlerinde de gözükme olasılıkları yüksektir hatta temas ettiğiniz insanların da vücut yapılarına ve bağışıklık sistemlerine göre hpv virüsüne maruz kalma ihtimalleri yüksektir. Bu sebepler neticesinde bakım mutlak suretle yaptırılması gereken bir işlemdir.

Virüsün Özellikleri

Belli başlı özelliklere sahip olmasının dışında bazen ayırt etmesi zor bir hal alabilir. Yinede temelde her yapıda olduğu gibi siğil virüsünün de bazı özellikleri bulunmaktadır.

Genel olarak;

Hpv virüsü sonucu ortaya çıkmaktadır.
-Bulaşıcı özellikte oldukları için hemen bakım edilmeleri en iyi seçenektir.
-Genellikle cildin dış katmanlarında oluşurlar, ayakta oluşanları ise baskı sonucu içe gömülebilir. Buda ayak siğili dediğimiz ağrılı ve acılı siğilleri meydana getirmektedir.
-Genellikle el, ayak ve parmak aralarında kendilerini göstermekle beraber vücudun her yerinde oluşma ihtimalleri vardır.
-Kendiliğinden kaybolmaları uzun yıllar süren cinsleri de olmakla beraber genellikle bakım ile yok edilmektedirler.

Merkezimizde gerçekleştirilen siğil bakimi sonucunda el ve ayaklarınızda meydan gelen siğillerden kurtulabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi ve ücretsiz muayene için randevu almak isterseniz kliniğimizi aramanız yeterli olacaktır.