Tırnak Batması ve Tırnak Teli

Tırnak batması hakkında yazdığımız bu yazıda sizleri pek çok kişinin acısını yaşadığı bir problem olan tırnak batması ve ayak sağlığı merkezimizde uygulanan bakım yöntemi hakkında bilgilendireceğiz.

Tırnak Batması Bakımı Nedir ?

Tırnak batması günümüzde pek çok insanda rastlanan, ayak tırnağının uzayarak kenarlarındaki canlı dokunun içine batması sonucu ortaya çıkan acı verici, iltihaplı ve hastanın günlük yaşantısını etkileyen ayak ve tırnak problemidir. Batık tırnak etrafında ağrılı enfeksiyonlara sık sık rastlanmaktadır. Büyük çoğunlukla ayak tırnak batığı şeklinde karşımıza çıkar, özellikle de ayak baş parmağında görülmektedir.

tırnak batması tel bakimi

Tırnak Batması Belirtileri

tırnak batması

Tırnak çıkarken bir veya iki kenarına birden baskı yapabilir, tırnakta batma ve kesilme hissi, yanma, şişkinlik, ağrı ve en önemlisi iltihap ile kendini gösterir. Gözle teşhisi kolaylaştıkça hastaya verdiği acı ve rahatsızlıkta o kadar büyümektedir.Tırnak batmasının ilk oluşumunda batan yerde kızarıklık ve sızlama meydan gelir, ilk başlarda iltihap veya enfeksiyon belirtisi oluşmaz.Devam eden süreçte batık kısımda deri değişimi ve sıcaklık meydan gelir. Giderek artan deri bozulması kendisini iltihap ve şişlik şeklinde belirgin hale getirir. Tırnak batması  ne kadar gecikirse tırnak üzerine kapanan doku ve deri miktarı artacağı için hissedilen acıda artacaktır. Batan tırnak deride yabancı cisim etkisi yaratacağı için enfeksiyon oluşumu hızlanır, iltihap ve kanama olabilir. Bu küçümsenmemesi gereken bir durumdur özellikle diyabetik hastalarda tırnak batmaları ilerleyerek kötü sonuçlara yol açabilir. Tırnak batması genellikle 20-35 yaş aralığında diğer yaşlara oranla daha fazla görülmektedir.

Tırnak Batmasının Nedenleri ?

Tırnak batması mantar enfeksiyonları, yanlış tırnak kesimi, ayağa uygun olmayan ayakkabı seçimi, genetik tırnak bozukluk sebepleri, aşırı ayak terlemesi, tırnakların aşırı ve şekli bozuk şekilde uzaması ve cilt hastalıkları ile tırnak batması telortaya çıkmaktadır. Özellikle parmakların sıkışmasına sebep olan dar ve sivri burunlu ayakkabı kullanımı, tırnakların derinden ve çok kısa olacak şekilde kesilmesi, ayak parmaklarına alınan darbeler ile oluşan yaralar, kilo sebebi ile tırnağın deriye gömülmesi, hamilelik ve sonrası dönemde tırnak batması ile travmalar gerçekleşmektedir. Gerçekleşen bu travma ve batıklar, tırnağın artık eskisi gibi çıkmaması, yanlış büyümesi, renginin ve yapısının değişmesi, deriye batarak çıkması ve zamanla deriye batan bu tırnağın iltihap yaparak hastaya acı çektirmesi süreçleri ile devam eder. Yazımızın devamında  tırnak batması nasıl geçer? sorusunun yanıtını ayrıntıları ile bulacaksınız.

3TO Tırnak Teli Sistemi ile Tırnak Batması Nasıl Geçer ?

batık tırnak bakimiBatık tırnak görülen kişilerde genellikle bozulan kısım tırnak yatağıdır, bu yüzden batık tırnak problemi yaşayan kişilerin tırnak çekme işlemi yaptırmalarına şiddetle karşı çıkıyoruz. Tırnak çektirme işleminde tırnak yatağına bir müdahale olmadığı için çekilen tırnak tekrar uzayacak ve aynı problemler tırnak yatağı iyice bozulduğu için tekrarlayacak ve belkide daha kötü bir batık oluşacaktır. Kliniğimizde uyguladığımız batık bakimi, bu konuda özel eğitim almış uzmanlarımız tarafından gerçekleştirilen 3TO tel sistemidir. Tırnak batması bakimi yapılırken öncelikle enfeksiyonlu bölge temizlenir bundan sonraki aşama ise özel telin tırnağa takılmasıdır. Tırnak batması işleminde kullandığımız bu yöntem ile tırnak yatağını düzeltiyor, tırnağın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlıyor ve olası tırnak batmalarını engelliyoruz. 3TO tel sistemini diş teli gibi düşünebiliriz, tırnağın batan kısımlarına özel bir tel takılarak, tırnak yatakları rahatlatılır ve tırnağın dokuya batmadan uzaması sağlanır. Bu yöntem ile takılan tırnak teli, hastalarımızın çok kısa sürede rahatlamasını ve günlük yaşantılarına acısız bir şekilde dönmelerini sağlıyor. Tırnak teli olarak adlandırdığımız bu yöntemin en önemli noktası, tırnak kenarlarının düzgün uzaması ve tırnak yatağını bozmayarak tırnak batmalarının tekrar etmesini engellemektir.

Neden Tırnak Teli Tercih Edilmelidir ?

Tırnak batması problemlerine kesin çözüm olan 3TO tel sistemi uygulamasında, işlemlere acı hissedilmeden başlanır. Tırnağa takılan tel ile derideki sancı ve yük anında hafifletilerek acı veren durum ortadan kaldırılır. Günlük yaşantınızda veya spor yaparken herhangi bir engel teşkil etmez, uyguladığımız tırnak batması bakimi hastalarımıza uzun vadeli ve nüks etmeyen bir iyileşme getirmekle beraber tırnağın doğal büyüme sürecini bozmadan, tırnak yatağını zedelemeden bakım gerçekleşmektedir. 3TO tel sistemini şeker hastalarımıza, her yaştan ve hatta bebeklerde tırnak batması problemi yaşayan hastalarımıza bile kolayca uygulamaktayız. Tırnak batıkların da tırnak çekilmesi kesinlikle yanlış bir uygulamadır, tırnağı çektirmek oradaki canlı dokunun da yok edilmesi anlamına geliyor. Dokunun sökülmesi ve tırnak yatağının bozuk olması demek çıkacak yeni tırnağında daha güçsüz ve yeniden batma ihtimali yüksek bir şekilde çıkması demektir. Bu nedenle 3to tel sistemi batık tırnak bakimi için en başarılı yöntemdir.

Tırnak Mantarı ve Batık Tırnak Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır ?

Tırnak mantarı tırnağın yapısal değişikliğine sebep olarak tırnak kalınlaşmasına neden olmaktadır. Kalınlaşan tırnak kolayca tırnak batmasına yol açarak hastada bu sancılı durumu ortaya çıkarmaktadır. Tırnak mantarı olan hastalarımızda tırnak batması ile ilgili şikayet aynı anda bulunuyor ise tırnak mantarı bakiminin de bu süreçte yapılması gerekmektedir.Tırnak batması bakimi yapılırken mantarlı tırnak bakimi yapılmazsa batık tırnak süreci tekrarlanacaktır. Tırnak mantarı bakimi ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.

Tırnak Batıklarını Önlemek İçin Alınabilecek Tedbirler

-Tırnaklarımızı çok derinden ve kısa kesmemeliyiz. Kesilen tırnakların kenarları keskin ve sivri kalmaması için uygun bir şekilde törpülenmeli ve tırnak etlerinin bakimi da unutulmamalıdır. -Ayak tırnaklarımızı düz olarak, kenarlarının deriye batmasını engelleyecek bir şekilde kesmeliyiz. tirnak-batmasi-nasil-gecer -Ayakkabı seçimine dikkat etmeli dar, sivri ve ayak parmaklarımızı sıkan ayakkabılardan kaçınmalıyız. Her zaman ayaklarımızın doğal şeklinde uygun, yürürken de bizleri zorlamayacak tarzda ayakkabı tercihleri yapılmalıdır. Ayak terlemesi derimizi yumuşatarak tırnak batması için uygun bir zemin hazırlamaktadır. Bu yüzden kullanılan ayakkabının hava aldığından emin olunmalı ve buna göre tercih yapılmalıdır. -Ayaklarımızın ayakkabı içerisinde sürekli nemli olmamasına, günlük çorap değişimine ve ayak temizliğine özen gösterilmelidir. Ayaklarımızda oluşabilecek mantar enfeksiyonu tırnaklara bulaşabilir ve tırnak kalınlaşması ile beraber tırnak batması çok kolay bir şekilde ortaya çıkmaktadır. -Bayanların genellikle tercihi olan yüksek topuklu ayakkabılar ayak parmaklarındaki yükü arttırarak batık tırnak problemlerini arttırmaktadır. Bu konu için topuklu ayakkabı kullanımı hakkında 5 ipucu adlı makalemizi okuyabilirsiniz. -Ayaklarımız temizlendikten sonra e vitamini ve bitkisel özler içeren kremler ile nemlendirilmeli, kurumaya bırakılmalıdır. İki günde bir yapacağınız bu bakım ile ayaklarınızın hava alma katsayısı artacaktır. -Ayaklarımızı sıkan, sert ve kalitesiz malzemeden ayakkabılar günlük yaşantı için tercih edilmemelidir. Mecburi olarak kullanmak zorunda olduğumuz bu tarz ayakkabılar sonrasında ayak bakımları düzenli olarak yapılmalıdır. -Yaşanan çarpma, vurma ve ezilme gibi durumlarda ayak tırnakları düzenli olarak kontrol edilmelidir. Oluşabilecek zararlar kontrol altında tutulmalı ve tırnak büyümesi izlenmelidir.