standard-title Ayak Tırnağı Kalınlaşması ve Tırnak Kalınlaşması Tedavisi

Ayak Tırnağı Kalınlaşması ve Tırnak Kalınlaşması Tedavisi

Ayak Tırnak Kalınlaşması

Bu başlığımız altında sizleri ayak tırnak kalınlaşması ve tırnak kalınlaşma tedavisi hakkında bilgilendireceğiz.

Tırnak Kalınlaşması Nedir ?

Ayak tırnak yapısının bozularak tırnak fizyolojisine aykırı bir şekilde büyümesi ve
deriye zarar vermesi hastalığıdır.Genellikle kalınlaşma tırnak mantarı sebebi ile olmakla
beraber sterilize olmamış aletlerle yapılan işlemler,ayakların aşırı terlemesi, yanlış ayakkabı kullanımı ve geçmişte yaşanmış çarpa,vurmalara bağlı travmalar sonucu meydana gelebilir.

Kimlerde Görülür

Genellikle ileriki yaşta hastalarımızla daha sık rastlanmakla beraber,işi gereği ayakta çok duran kişilerde,diyabet tırnak kalınlaşması tedavisihastalarında, bağışıklık sistemleri zayıfa olan hastalarda, ayakları sürekli nemli ve havasız ortamda kalan kişilerde, yanlış ayakkabı seçimi yapan kişilerde,daha önce tırnak çektirme işlemi yapılan hastalarda ve en önemlisi mantar enfeksiyonuna sahip kişilerde görülmektedir.Tırnak kalınlaşması tanımını tırnağın aşırı derecede sertleşmesi,renginin değişmesi, düzgün büyümemesi şeklinde yapabiliriz. Tırnak kalınlaşmasının tırnak mantarı ile ilişkisini buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Tırnak Kalınlaşması Nasıl Tedavi Edilir

Tırnak kalınlaşması tedavisinde, tırnak mantarı tedavisi ile benzerlikler göstermektedir.Ayak sağlığı merkezime gelen hastalarımız uzman hekimlerimiz tarafından öncelikle tırnak yapısı incelemesi ile tedavilerine başlatılırlar.Daha sonra kalınlaşan tırnak freze yöntemi ile kademeli olarak inceltilerek sağlıklı tırnağa ulaşılır.Tırnağın varsa batan kısımları için tırnak batması tedavisi uygulanır.Yapılan temizlemenin ardından tırnaklar uygun krem ve ilaçlarla beslenir.Hastamız ilk işlemin ardından sağlıklı bir şekilde gündelik yaşamına rahatça dönebilir.

Tırnak Kalınlaşmasını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır

Tırnak kalınlaşmasını engellemek adına hastalarımıza önerdiğimiz başlıca tavsiyeler;
-Dar olmayan ve ortopedik ayakkabı seçimi,
-Vurmalarda ve çarpmalarda oluşan travmaların tedavi edilmesi,
-Tırnak temizliğine özen gösterilmeli,
-Tırnak mantarı oluşumuna sebebiyet verecek faktörlerden kaçınılmalı.Lütfen bakınız.
-Ayakların ve tırnakların yıkandıktan sonra çok iyi bir şekilde kurulanması,
-Ayaklar sürekli oksijensiz ve nemli ortamlarda bırakılmamalıdır.
Tırnak kalınlaşması günlük yaşantımızı sekteye uğratacak boyutlara ulaşabilen bir hastalıktır.Kalınlaşan tırnak, tırnak yapısını bozarak ayakkabı kullanımın zorlaştırır,buna bağlı olarak nasırlara ve tırnak batıklarına sebeb olur.Kalınlaşan tırnaklar hakkında detaylı bilgi almak ve sorularınıza yanıt bulmak isterseniz her an uzman kadromuza ulaşabilirsiniz.Lütfen medikal ayak bakımınızı ihmal etmeyiniz. Önemsemediğiniz ufak yara ve problemler daha ciddi boyutlara ulaşabilir, günlük yaşantınıza önemli ölçüde engel olabilir.